Egy kisebb esküvő is sok pénzbe kerül, a nagyokról már nem is beszélve. Kár szépíteni a dolgot. Minden az anyagiakon múlik. Milyen keretek közt, mekkora esküvőt tartunk. Nem érdemes túlzásokba esnünk, a házasság sikere, nem az esküvő nagyságán múlik.
Abból induljunk ki, hogy egy esküvő mindig sokkal többe kerül, mint ahogy azt előtte elterveztük.
1. A legnagyobb költségtényező a meghívott vendégek létszáma. Először írjunk össze mindenkit, akit szívesen látnánk lakodalmunkon. Ez a lista feltehetően hosszabb lesz, mint amire számítottunk. Aztán mérlegeljük, kik azok, akiket feltétlenül vendégül szeretnénk látni az ünnepi ebéden, vacsorán. Számoljuk össze, hogy az így kialakított létszám belefér-e költségvetésünkbe. Ha netán nem, akkor még szűkítsük a vacsoravendégek számát, amíg lehet. A másik lehetőség, hogy megbontjuk a vendégeket. Tartsunk egy szűk körű családi ebédet, a többieket pedig invitáljuk meg egy házibuli jellegű kötetlen ünneplésre. Persze az alap dolgokkal nekünk kell készülni, mint például a helyszín megszervezése. Ha lakásunk kicsinek bizonyul, nézzünk utána egy tágasabb teremnek, ahol elférnek mindannyian.
2. Ha nincs templomi esküvő, akkor inkább a polgári esküvőt lehet kicsit ünnepélyesebbé tenni. A műsor általában nem túl nagy költség, de a versmondót, zenészt helyettesítheti egy arra vállalkozó személy is. Így még meghittebb hangulatot varázsolhatunk, hisz ez a személy, valószínűleg jól ismer minket.
3. A dekoráció akkor lesz szép, ha összhangban van. A szalvéták színe harmonizáljon az asztalterítővel, ültető- és menükártyákkal, a virágokkal stb. Költségkímélő megoldás, ha időnk engedi, mi magunk készítjük el díszeket. De ha valakinek ez túl megterhelő, készen lehet kapni kész dekorációkat, előre elkészített szetteket, melyet mindenki maga helyezhet el a kívánt helyen.
4. Manapság már a szebbnél szebb meghívók és egyéb papíráruk is komoly összegbe kerülnek. Egyre több fiatalnak van otthon számítógépe, vagy legalábbis hozzáférési lehetősége. A modern technikának köszönhetően egy-egyszerűbb meghívót magunk is el tudunk készíteni, a menü- és ültető kártyáról nem is beszélve.
5. A vacsora (ebéd) menüjének összeállításánál legyünk nagyon körültekintőek, hiszen óriási árkülönbségek vannak menü és menü között. Részesítsük előnyben az olcsóbb, de mégis finom fogásokat. Sok étteremben megengedik, hogy a szeszesitalt a vendégek hozzák Ez jelentősen, csökkentheti a kiadásokat, ha más forrásból olcsóbban hozzájutunk. Érdemes a tortákat, aprósüteményeket is házilag sütni (vidéki esküvőknél ez szinte természetes).
6. Szintén borsos áron mérik a menyasszonyi ruhákat. Sajnos joggal olyan drága, hisz különleges anyagokból, csipkékből készülnek. Általánosan bevált, hogy ősszel, télen és kora tavasszal, tehát szezonon kívüli időszakban, kedvezményeket, árengedményeket adnak. Ha nem ragaszkodunk a nyári dátumhoz, olcsóbban kijövünk!
7. A megfelelő hangulathoz mindenre oda kell figyelni. A legfontosabb tehát a zenekar vagy zene kiválasztása. Nem kell feltétlenül muzsikusokat fizetni az élőzene kedvéért. Szólhat CD-ről is a zene, ha biztosítani tudjuk a megfelelő hangosítást és előzőleg több órai hanganyagot, szerkesztünk téma szerint.
8. A fotózást, videózást sokszor a családból vállalja el valaki. Nem biztos, hogy szerencsés! Egyrészt a vendég akkor nem szórakozik, hanem dolgozik, másrészt az eredmény nem olyan lesz, mintha profi készítette volna. Márpedig az esküvőt megismételni nem lehet, tehát szerencsésebb egy profi fotóst választanunk, de itt is kell figyelnünk a kiadásokra.
Az Extra kedvezmény igénybe vételéhez a jelszó: "Lakodalom Petyavőféllyel"
|