Mit csinál a vőfély?
-Gondos vendéglátó módjára, falusias szívélyességgel, saját vagy tradícionális rigmusokkal és versikékkel szórakoztatva fogadja a násznépet, gondoskodik a lakodalom gördülékeny lebonyolításáról és a vendégek szórakoztatásáról. A jó vőfély koordinál, ráhangolódik a násznépre, szem előtt van, de nem viszi túlzásba a szereplést, hiszen a nagy nap mégis csak az ifjú párról szól.
Az előre egyeztetett forgtókönyv alapján fogadja a vendégeket, kikéri a menyasszonyt, elbúcsúztatja a házasulandókat a szülőktől, kíséri a lakodalmas menetet, köszönti az ifjú párt, tréfás rigmusokkal tálalja az esküvői vacsora minden egyes fogását, borverseket, pohárköszöntőket mond, a lagzi során tréfás játékokkal és verseléssel szórakoztatja a vendégeket, lebonyolítja a gyertyafénykeringőt, a menyasszonytáncot, köszönti a menyecskét.
Kell-e vőfély?
- Ha van egy olyan személy, aki tisztában van az esküvő és lakodalom tervezett menetével, aki gondoskodik a jó hangulatról, aki irányítja és koordinálja a pincérek, zenészek stb. munkáját, az hatalmas segítség a házasulóknak. Lehet ez persze egy családtag vagy barát is, de gondoljunk bele, hogy nekik valószínűleg nincsen gyakorlatuk az ilyesmiben, illetve hogy talán mi is jobban szeretnénk, ha számukra sem a szervezéssel és lebonyolítással járó stresszt jelentené az esküvőnk, hanem igazi, felhőtlen öröm és szórakozás.
A falusi lakoldalmakon nem kérdés, hogy helye van a vőfélynek, hiszen tradíciók fűzik személyét az eseményhez. Városi esküvőkön, a népies gyökereket önmaguktól távolinak érző párok esetében azonban komoly fejtörést okozhat a kérdés. Ilyen esetekben is szól azonban érv vőfély felkérése mellett: a násznép idősebb illetve vidéki tagjai számára megszokott a vőfély személye, és a fiatalok számára is különlegessé teheti az ünneplést egy kis ízelítő a hagyományokból ezen a varázslatos napon. Ilyenkor azonban feltétlenül részletesen pontosítsunk mindent a vőféllyel, hogy valóban csak azok az elemek kerüljenek esküvőnk, lakodalmunk forgatókönyvébe, amiket örömmel veszünk, ami idegennek tűnik számunkra, amitől idegenkedünk, azt nyugodtan hagyjuk el, hiszen ez a mi napunk!
Ki a ceremóniamester?
- Az elegáns öltözékben megjelenő ceremóniamester a vőféllyel ellentétben nem a népies hagyományokat követve, hanem modern stílusban gondoskodik az esküvői vacsorán és a fogadáson a vendégsereg jó hangulatáról.
Mit csinál a ceremóniamester?
- Gondos vendéglátó módjára, népies rigmusok nélkül szórakoztatja a násznépet, biztosítja a vendégfogadás gördülékeny lebonyolítását és a jó hangulatot. A modern ceremóniamester egyrészt koordinál, másrészt ráhangolódik a násznépre, és amíg a zenekar szünetet tart, addig tréfás játékokkal szórakoztatja a vendégeket.
Kell-e ceremóniamester?
- Hajdanán a nagyszabású udvari eseményeken a ceremóniamester posztja vitathatatlan fontossággal bírt, ő volt az a személy, aki ékes szóval, az alkalomhoz illő komolysággal és méltósággal ismertette a vendégfogadás eseményeit, az ünnepi étkezés különleges fogásait. Így hát, ha régi korok hangulatát, idéző esküvőt és vendégfogadást tervezünk, ne feledkezzünk a ceremóniamester személyéről sem!
Ha távol áll tőlünk a hagyományos vidéki lakodalmak népies rigmusokkal kísért vigadozása és modern, könnyed, fiatalos vendégfogadást szeretnénk, szintén a ceremóniamester a mi emberünk! Ő lesz az, aki végig tisztában van az esküvő és a vendégfogadás tervezett menetével, aki hozzáértően gondoskodik a jó hangulatról, aki levezényli az eseményeket. Munkája leveszi az ifjú pár, a közeli rokonok és barátok válláról lebonyolítással járó stresszt és lehetővé teszi, hogy az esküvő és az azt követő vendégfogadás mindenki számára igazi, felhőtlen öröm és szórakozás legyen.
|